A Földközi Tengerimalac Szövetség - harmadik pólusú összeesküvés a XX. században
-=Moser=- 2014.02.04. 14:38
Sokunk máig abban a távképzetben él, hogy a XX. század „hidegháborús” viszálya két szuperhatalom, a Szovjetunió és az Amerikai Egyesült Államok gyermeki atomviszályának folyománya.
Kevesek hallottak azonban a Földközi Tengerimalac Szövetségről, mely nagymértékben hozzájárult, hogy a hidegháború az 1990-es évek közepére Magyar győzelemmel végződött.
A korai próbálkozások ellenére a hivatalos szervezet megalapításához egészen a szövőszék feltalálásáig várni kellett, a szövetség az 1880-as Német-Tádzsik bauxitellentét közvetlen következményeként, a Jemen-i békeszerződést követően jött létre.
Tagjai egytől egyik európai gyarmatok, közös céljuk a gyarmattartók integrációjának meggátlása, a szabadkereskedelem tiltása, az áruk és szolgáltatások áramlásának vámokkal való sújtása.
Tagjai:
-
Brit Guyana (ma Guyana)
-
Brazil Guyana (ma Amapá brazil tartomány)
-
Francia Guyana
-
Holland Guyana (ma Suriname)
-
Spanyol Guyana (ma Venezuela része)
-
Francia Guinea (ma Guinea)
-
Spanyol Guinea (ma Egyenlítői Guinea)
-
Portugál Guinea (ma Bissau-Guinea)
-
Német Guinea (ma Pápau Új-Guinea)
A szövetség célja eléréséhez pénzt és erőforrást nem kímélve erősítette meg szárazföldi külső határait, ám nem számoltak a mindegyiküknél meglevő kiterjedt tengerparttal és a légi közlekedés elterjedésével. A problémák az első teherhajók és szállítógépek érkezésével nyilvánvalóvá váltak, így céljuk módosítására kényszerültek. 1965-ben a tagállamok képviselői és családjaik aláírták a Balassagyarmati Szerződést, melyben a felállított határzárak megerődítését, saját maguk gazdasági elszigetelődését tűzték ki hosszú távú célként.
Sajnos a bukás – ahogy Núbiai Mbutamo József korelnök később fogalmazott – benne volt a pakliban, mely a szövetség teljes elszigetelődéséhez, annak 1972-es felbomlásához vezetett.
A szövetség utóélete
Gyarmatosítóink a XX. század közepére külterületeiket zömmel önként feladták, ezért úgy gondolnánk, hogy a világgazdaságra gyakorolt hatásuk csökkenő félben van, ám egy apróságnak tűnő, ám annál aggasztóbb jel felett nem szabad elsiklanunk.
Tán véletlen volna, hogy a korábbi gyarmatosítók egytől egyik a világ élvonalában szerepelnek labdarúgásban? Következő riportunkban a Nagy Fotball-simlinek járunk utána, avagy Soros György és Bill Gates lenne Salamon király?
forrás:
(Magna Hungarica, Internet, Szerkesztőségünk)
|